Рентген у стоматології. Розвіюємо міфи

Рентген у стоматології. Розвіюємо міфи
Категорія статті: Стоматологія

Останнім часом, все більше і більше наших пацієнтів задають питання щодо безпечності використання рентгенівської діагностики у стоматології. Хочу сказати, що навколо цієї теми завжди було багато різних міфів, домислів та упереджень, які базуються на так званій фобії до всього, що хоч трішечки асоціюється з радіацією. Тому я вирішила написати коротеньку відповідь на ваші запитання, стосовно рентгенівського опромінювання, щоби трохи Вас заспокоїти.


Отже, в медицині, при рентгенівських процедурах, зазвичай оцінюють дозу, отриману за одну процедуру всім організмом, яка вимірюється у такій одиниці як Зіверт. Згідно норми, при проведенні профілактичних медичних рентгенпроцедур і наукових досліджень, ця доза не повинна перевищувати 1000 мкЗв (мікрозіверт) за рік.

Що таке 1000 мкЗв? Багато це чи мало? 1000 мкЗв - це приблизно:

  • 500 прицільних знімків (2-3мкЗв), отриманих за допомогою радіовізіографа;
  • 100 таких самих, але з використанням хорошої рентгенівської плівки (10-15мкЗв);
  • 80 цифрових ортопантомограм (13-17мкЗв);
  • 40 плівочних ортопантомограм (25-30мкЗв);
  • 20 комп’ютерних томограм (45-60мкЗв).

Тому, як ви бачите, навіть якщо кожного дня протягом всього року  робити по 1 знімку (наприклад, на радіовізіографі, який присутній саме у нашому центрі), ще й в добавок за рік кілька 3D комп’ютерних томограм і ще стільки ж ортопантомограм, то навіть в цьому випадку ми не вийдемо за межі безпечних допустимих доз.

Висновок один - боятися отримати незначну дозу при стоматологічних втручаннях НЕ потрібно!

При всьому бажанні вийти за межі допустимих значень навряд чи вдасться.

Однак, ми кожного дня отримуємо невелику дозу опромінення. Це може бути і на вулиці, коли просто гуляємо під ніжними промінчиками сонечка влітку, чи вдома, де присутній телевізор, плита, мікрохвильова та інша кухонна техніка. Тобто будь-де! Тому, якщо, навіть при великій необхідності, вам роблять одразу кілька знімків, то не потрібно панікувати і вишукувати в інтернеті ’’перші симптоми променевої хвороби’’. А для самозаспокоєння, краще виводити радіацію келихом вина (жартую). Сенсу звичайно у цьому не буде ніякого, але настрій дуже швидко покращиться!

І на останок, щоби було зрозуміліше, щоб отримати значну шкоду для свого організму від рентгенівського опромінення, а тобто захворіти Променевою Хворобою, потрібно отримати – 1 000 000мкЗв (легкий ступінь), або 4 500 000мкЗв (важкий ступінь).